Morze, plaża, słońce...

 

           Morze, plaża, słońce, wspólne gry i zabawy, a przy tym najważniejsze spełnione marzenia setek dzieci, które podczas tych wakacji mogły odpoczywać dzięki pracy wolontariuszy i opiekunów z Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” w Rzeszowie. W bieżącym roku 190 dzieci uczestniczyło w półkoloniach w Małej i Niedźwiadzie, 660 dzieci spędziło wakacje na koloniach wyjazdowych w Bocheńcu (woj. Świętokrzyskie), w Mrzeżynie, Sarbinowie, Kołobrzegu - nad Bałtykiem, a także w Zakopanym.
            Z wypoczynku organizowanego przez ZMW ,,Wici’’ mogły skorzystać dzieci z gmin dotkniętych powodzią, których jeden z rodziców jest płatnikiem KRUS-u.
Rekrutacja odbywała się przy współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej.

To właśnie te instytucje mają najlepsze rozeznanie i działają wśród osób najbardziej potrzebujących. W wypoczynku udział wzięły dzieci w wieku od 7 do 18 lat.

               Dla dzieci i młodzieży w trakcie realizacji letniego wypoczynku zorganizowaliśmy wiele wycieczek np. dzieci wypoczywające nad Bałtykiem zwiedzały Kołobrzeg, Darłowo, Gąski.

               Podczas zwiedzania Kołobrzegu koloniści obejrzeli molo, zabytki miasta, a także wzięli udział w rejsie statkiem na pełnym morzu. W trakcie pieszych wycieczek brzegiem morza dzieci zwiedzały latarnie morskie. Koloniści brali udział w między kolonijnych rozgrywkach w piłkę nożną, siatkową, oraz w konkursach plastycznych. Organizatorzy koloni przygotowali wieczorami pogadanki edukacyjne dotyczące kultury i historii regionu.

               Dzieci wypoczywające w Zakopanem brały udział w wycieczkach nad Morskie Oko, Nosal i Gubałówkę, połączoną ze zjazdem kolejką krzesełkową. Wjazd kolejką odbywał się także na Wielką Krokiew, gdzie dzieci miały okazję podziwiać trening skoczków narciarskich na igielicie. Do nieco krótszych należały wycieczki do Jaszczurówki, gdzie znajduje się kaplica projektu Witkacego. Do dużych atrakcji należało kibicowanie w zakończeniu etapu wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, który miał miejsce w Zakopanym pod Wielką Krokwią. Młodzież oglądała zmagania sportowe na żywo, a po zakończeniu wyścigu koloniści mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z kolarzami.

               W trakcie półkolonii dzieci wzięły udział w wycieczce do zamku w Łańcucie, w grach i zabawach organizowanych na miejscu w szkołach i na przyszkolnych boiskach sportowych.

 

               Wierzymy, iż minione wakacje dla wielu dzieci były dzięki naszej wspólnej pracy spełnieniem ich wielu marzeń.